Ułatwienia dostępu

1 września rozpocznie się druga edycja europejskiego konkursu Energy Trophy. Samorządy mogą zgłaszać budynki wykorzystywane do celów biurowych. Celem konkursu jest oszczędzanie energii poprzez zmianę zachowań pracowników.

W związku z sezonem wakacyjnym nastąpiło przesunięcie daty rozpoczęcia konkursu. Jego druga edycja rozpocznie się oficjalnie 1 września 2007r. Nadal trwa rekrutacja uczestników konkursu. Zgłaszając swój udział do 16 lipca, można otrzymać nieodpłatnie urządzenie monitorujące zużycie energii.

W konkursie mogą wziąć udział wszystkie podmioty, które posiadają budynek wykorzystywany do celów biurowych. Dla danego budynku zużycie energii elektrycznej i cieplnej powinno być mierzalne i udokumentowane również za okres ostatnich 2-3 lat.

W pierwszej rundzie konkursu, w latach 2004-2005, uczestniczyło 38 przedsiębiorstw i instytucji z sześciu krajów. W tym czasie wprowadziły one szereg działań, które pozwoliły na zmniejszenie zużycia energii średnio o 7 proc. w ciągu roku. Zwycięzca konkursu uzyskał oszczędności rzędu 30 proc. w ciągu roku.

1 września 2007 roku rozpoczyna się druga edycja konkursu, w której – jak przewidują organizatorzy – weźmie udział około 450 przedsiębiorstw i instytucji z 18 krajów.

Nagrodę otrzyma to przedsiębiorstwo, które zaoszczędzi najwięcej energii w jednym budynku administracyjnym (biurowym) w ciągu jednego roku, poprzez zmianę zachowań pracowników. Dopuszczalne będą niewielkie, nisko-kosztowe działania, jak wprowadzenie energooszczędnych żarówek, regulatorów, przeprowadzenie małych audytów. Nie można będzie natomiast przeprowadzać działań renowacyjnych czy termomodernizacyjnych.

Przewidywane są atrakcyjne nagrody w wielu kategoriach, między innymi:
– najwyższa procentowo wartość zaoszczędzonej energii na poziomie europejskim,
– najwyższa procentowo wartość zaoszczędzonej energii w poszczególnych krajach,
– najbardziej efektywny program informacyjny / kampania promocyjna motywująca pracowników do oszczędność energii biurze.

Nagrody zostaną wręczone na uroczystej gali zamykającej część konkursową w Brukseli.

Warunki udziału w konkursie oraz więcej informacji na jego temat można znaleźć na oficjalnej stronie konkursu www.energyoffice.org.

Konkurs dla samorządów