Ułatwienia dostępu

Nie wiesz jak oszczędzać energię w domu i biurze? Interesują Cię sposoby na zmniejszenie kosztów zużywanej energii? Jeżeli tak, to zapoznaj się z poradami przygotowanymi przez ekspertów!

Każdy z Państwa znajdzie poniżej informacje o sposobach zmniejszenia kosztów zużycia energii, przydatnych zarówno w domu jak i miejscu pracy. Wiele z tych metod nie wymaga żadnych inwestycji ani ponoszenia dodatkowych nakładów, a mimo to pozwala zaoszczędzić przynajmniej kilkaset złotych w skali roku.

Kampania informacyjna dotycząca oszczędzania energii jest elementem projektu pt.: „Zielona energia w Białymstoku” realizowanym przez Podlaską Agencję Zarządzania Energią, współfinansowanym przez Prezydenta Miasta Białegostoku w ramach „Konkursu na realizację przedsięwzięć z zakresu edukacji ekologicznej oraz propagowania działań proekologicznych w ramach zasady zrównoważonego rozwoju”.

Premia termomodernizacyjna stanowi spłatę części kredytu zaciągniętego przez inwestora. Oznacza to, że realizując przedsięwzięcie termomodernizacyjne inwestor spłaca 75% kwoty wykorzystanego kredytu.

Premia termomodernizacyjna jest formą pomocy państwa dla inwestora realizującego przedsięwzięcie termomodernizacyjne. Przyznawana jest przez Bank Gospodarstwa Krajowego w wysokości 25% kwoty kredytu wykorzystanego na realizację przedsięwzięcia.

Przedsięwzięcie termomodernizacyjne jest to ulepszenie, w wyniku którego następuje zmniejszenie rocznego zapotrzebowania na energię dostarczaną do budynków na potrzeby ogrzewania oraz podgrzewania ciepłej wody.

Audyt energetyczny określa zakres i parametry przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, wskazując optymalne rozwiązanie, głównie ze względu na koszty realizacji oraz oszczędność energii. Jest podstawą do uzyskania premii termomodernizacyjnej.

Sprawna wentylacja skutecznie usuwa zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu obecnym wewnątrz pomieszczania oraz doprowadza świeże powietrze. Sposobem korzystnym energetycznie jest zastosowanie systemów wentylacji z odzyskiem ciepła.

W zimie, dzięki zastosowaniu wentylacji z odzyskiem ciepła, ciepłe zanieczyszczone powietrze usuwane z domu ogrzewa świeże, chłodne powietrze napływające z zewnątrz. Możliwe jest odzyskanie do 85% ciepła uciekającego z usuwanym powietrzem.

systemie dwustrefowym prąd pobierany w godz. 13-15 i 22–6 kosztuje mniej o ok. 50%, a w pozostałych godzinach jest droższy o ok. 10%, w porównaniu do s. jednostrefowego. Może to być opłacalne, gdy min. 25 % energii zużywa się w taryfie II.

Czy wiesz, że… Aby skorzystać z systemu dwustrefowego należy złożyć wniosek w zakładzie energetycznym z prośbą o zmianę taryfy na dwustrefową. Warto wówczas zaplanować pracę urządzeń, tak aby pobierały najwięcej energii w II strefie.

Czajnik elektryczny: Gotuj tylko tyle wody, ile jest Ci potrzebne. Podgrzewanie dodatkowej ilości wody, która potem niewykorzystana ostygnie to strata energii i pieniędzy.

Wybierając kuchenkę elektryczną pamiętaj, że zużycie energii zależy od wielkości płyty grzejnej – im większa, tym więcej płacisz za prąd. Kuchenki ze zmienną wielkością grzejnika pozwalają zaoszczędzić do 15% energii elektrycznej.

Czy wiesz, że… Jeżeli twój garaż usytuowany jest w bryle budynku mieszkalnego i ma dobrze izolowane ściany, to bez jakiegokolwiek ogrzewania uzyskasz w nim dodatnią temperaturę w ciągu całej zimy.

Przy zakupie urządzeń domowych należy wziąć pod uwagę ich efektywność energetyczną. Zużycie energii klasyfikowane jest w skali od A do G. Najniższe zużycie energii to klasy A i B, średnie klasy to C, D, E a najwyższe to F i G.

Używanie zbyt dużej lodówki to strata energii – przed zakupem wybierz odpowiednią pojemność. Lodówka powinna być ustawiona w chłodniejszym miejscu w kuchni. Rozmrażaj regularnie zamrażarkę – obecność lodu podwyższa zużycie energii.

Zamrożone produkty warto rozmrażać w lodówce – pochłoną one ciepło dostające się do jej wnętrza, a lodówka zużyje mniej energii. Nie wstawiaj gorących potraw. Rozmrażaj regularnie zamrażarkę – obecność lodu podwyższa zużycie energii.

Podczas gotowania nie zostawiaj garnków bez przykrycia – powoduje to wydłużenie procesu gotowania i tym samym zwiększa zapotrzebowanie na energię. Przykrywanie garnków zmniejsza zużycie energii o 15-30%.

Całkowicie wykorzystuj możliwości zmywarki do naczyń. Nie włączaj jej celem zmycia kilku talerzy. W zależności od zabrudzenia naczyń wybierz stosowny program o właściwej temperaturze. Program o temperaturze 550ºC zamiast 650 ºC pozwala zaoszczędzić 20% energii. Zastosowanie funkcji ECO skraca czas suszenia naczyń, co pozwala zaoszczędzić 30% energii elektrycznej zużywanej w jednym cyklu suszenia.

Pralka i suszarka: Pierz odzież wówczas, kiedy uzbierasz pełny wkład do pralki. Jeśli nie masz pełnego wkładu, a musisz prać to ustaw odpowiedni program energooszczędny.

Biorąc kąpiel w wannie zużywa się jednorazowo około 100-200 litrów wody, podczas gdy pod prysznicem zużywa się jej 5-15 l/min. W trakcie kąpieli w wannie zużywamy wodę o wyższej temperaturze, w porównaniu do kąpieli pod prysznicem. Stosuj nowoczesne, oszczędne baterie, które pozwolą na ograniczenie zużycia wody.

Żarówka energooszczędna może wydawać się droga, ale w porównaniu ze zwykłą zużywa ok. 5 razy mniej energii i świeci 6-10 razy dłużej. W rzeczywistości oszczędzamy nie tylko prąd, ale i pieniądze oraz dbamy o środowisko.

Czy wiesz, że… Częste włączanie i wyłączanie energooszczędnych żarówek zmniejsza ich żywotność. Wskazane jest oświetlać nimi miejsca, w których się długo przebywa, a tam gdzie światło włączane jest na krótko stosować tradycyjne żarówki.

Czy wiesz, że… Korzystniej jest oświetlać pomieszczenia jedną żarówką 100 W, niż np. dwiema żarówkami 60 W lub trzema 40 W – dają tyle samo światła, a zużywają o 20% więcej energii. Stosuj urządzenia do regulacji natężenia oświetlenia w pomieszczeniach.

Czy wiesz, że… Radio, telewizor itp. pracując w trybie „stand-by” również zużywają energię. Całkowicie wyłączaj tego typu urządzenia.

Wyłączaj drukarkę, gdy nie używasz jej często. Drukarki laserowe pobierają więcej energii w porównaniu do drukarek atramentowych.
W przypadku zasygnalizowania konieczności wymiany tonera, czasami wystarczy wstrząsnąć nabojem, co umożliwia jeszcze wykonanie dodatkowych wydruków. Pusty toner przekaż do recyclingu.

Listwa zasilająca pełni funkcję rozgałęziacza i posiada zabezpieczenie antyprzepięciowe, a dodatkowo w bardzo łatwy i szybki sposób pozwala na całkowite odłączenie od zasilania wszystkich podłączonych do niej urządzeń.

Czy wiesz, że… Połowę energii zużytej przez cały komputer wykorzystuje monitor. Zastosowanie wygaszacza ekranu nie zmniejsza zużycia energii monitora! Wyłączajmy go wtedy, gdy nie jest nam potrzebny.
W przypadku monitorów LCD (Liquid Crystal Display Monitore) korzystniejsze jest zastosowanie funkcji energooszczędnych, ponieważ przez częste wyłączanie i włączanie monitorów LCD skraca się ich żywotność. Ustawiaj system komputerowy tak, aby monitor po 10-ciu minutach nieużywania przełączał się automatycznie na tryb „stand-by”, a po 30-tu minutach wyłączał się całkowicie.

Czy wiesz, że… Ładowarki do telefonów bezprzewodowych i komórkowych pobierają energię z sieci niezależnie od tego, czy znajduje się na nich słuchawka lub jest ona już naładowana. Laptopy po naładowaniu również wyłączaj z sieci.

Korzystaj z energooszczędnych urządzeń elektrycznych oraz rozsądnie zarządzaj ogrzewaniem domu i ciepłą wodą – zaoszczędzisz do 35% kosztów poniesionych w tym zakresie.

Inwestuj w urządzenia wykorzystujące energię odnawialną, które wymagają wyższych nakładów początkowych, dając później bardzo tanią energię. Uwzględniaj energooszczędne rozwiązania już podczas projektowania i budowania domu.

Pompa ciepła zamienia energię cieplną pobraną ze środowiska naturalnego na energię użyteczną służącą do ogrzewania. Stosując pompę ciepła, 75% energii otrzymujemy za darmo, płacimy jedynie za 25% energii zużytej do napędu sprężarki.

Właściwie zaprojektowany system z kolektorami słonecznymi sprawia, że koszt ogrzewania ciepłej wody spada latem nawet do zera, a w zimie do 70 procent, natomiast koszt za ogrzewanie pomieszczeń może spaść o co najmniej jedną trzecią.

Czy wiesz, że… Wykorzystując kolektory słoneczne w ciągu całego roku można zaoszczędzić nawet 60% energii zużywanej do podgrzewania wody, jeżeli instalacja solarna jest dobrze zaprojektowana i wykonana.

Dom pasywny to budynek dobrze zaizolowany i uszczelniony, w którym zużycie energii zredukowane jest nawet o 90%. Poprzez wykorzystanie pompy ciepła, kolektorów słonecznych, baterii słonecznych można obniżyć w rachunku energetycznym udział energii konwencjonalnej domu pasywnego prawie do zera.

Czy wiesz, że… Okna i drzwi charakteryzują się znacznie większymi stratami ciepła przez przenikanie niż ściany, a nieszczelności powodują dodatkowe straty ciepła. Uszczelnij lub wymień okna, zmniejsz wielkości okien.

Czy wiesz, że… W wyniku nieodpowiedniej izolacji ścian zewnętrznych budynku w zimie tracimy dużo ciepła, a w lecie w środku panuje upał. Dobrze wykonana izolacja zapewnia komfort zimą i latem.

Dyrektywa 2002/91/EC w sprawie charakterystyki energetycznej budynków zostanie wdrożona w krajach UE do 4 stycznia 2006 roku. Dyrektywa ustanawia wymagania w zakresie wprowadzenia systemu Certyfikacji Efektywności Energetycznej budynków, z obowiązkowymi certyfikatami charakterystyki energetycznej, którymi stopniowo obejmowane będą wszystkie budynki. Certyfikat efektywności energetycznej powinien być dostępny zawsze przy wznoszeniu, sprzedaży lub wynajmie budynków.

Certyfikat energetyczny budynku określa klasę energochłonności budynku, co pozwala oszacować ile będzie kosztować ogrzewanie budynku w standardowym sezonie grzewczym. W krajach UE wprowadzono konieczność etykietowania budynku.

Elektryczność pochodząca ze źródeł konwencjonalnych wykorzystujących np. węgiel, ropę przyczynia się do zanieczyszczenia powietrza, powstawania kwaśnych deszczów i ocieplania się klimatu.

Wykorzystanie paliwa gazowego w porównaniu z benzynowym powoduje znacznie niższy poziom emisji substancji toksycznych do atmosfery, w szczególności tlenku węgla i dwutlenku węgla odpowiedzialnego za tzw. „efekt cieplarniany”.

Pod względem energetycznym 2 tony biomasy równoważne są 1 tonie węgla kamiennego. Także pod względem ekologicznym biomasa jest lepsza niż węgiel gdyż podczas spalania emituje mniej SO2 niż węgiel. Biomasa jest zatem o wiele bardziej wydajna, a w dodatku jest stale odnawialna. Ogólnie z 1 ha użytków rolnych zbiera się rocznie 10 – 20 t biomasy, czyli równowartość 5 – 10 ton węgla.

Nowoczesne urządzenia grzewcze pozwalają zaoszczędzić znaczną ilość energii, dlatego stare kotły grzewcze, które pracują już dziesięć lub więcej lat, powinny zostać wymienione. W wyniku mniejszego zużycia energii, koszt wymiany amortyzuje się relatywnie szybko.

PORADY